COPD - Egy kevéssé ismert, de gyakori tüdőbetegség
Mi a COPD?
A COPD kifejezés egy nemzetközi használatban elterjedt rövidítésként – angol eredeti megnevezésében chronic obstructive pulmonary disease – a dohányzás következtében kialakuló krónikus tüdőbetegség.
Ritkábban előfordulhat, hogy nemdohányzó személynél is kialakul a COPD, például munkahelyi vagy környezeti ártalmak, illetve egyéb krónikus gyulladások következtében. Még ritkább esetben nem található konkrét kiváltó ok.
A betegség egészen enyhe, alig-tünetes formától a nagyon súlyosig bármely stádiumban előfordulhat, leginkább annak a függvényében, hogy a kiváltó ok milyen hosszan, és milyen intenzitással érte a tüdőt: 20 éven át, napi 1 csomag cigarettával folytatott dohányzás már előidézheti enyhe – középsúlyos formában is a betegséget.
A COPD tünetei
A betegség tünetei kezdetben általában enyhébbek, esetleg nem is jellegzetesek: a betegek a nap-mint-nap jelentkező, zömmel reggeli köhögéseket, légúti váladékozást gyakran a dohányzás velejárójának, és nem a kialakuló betegség jeleinek értékelik, azonban a fokozatosan fellépő és rosszabbodó fáradékonyság, a terhelésre, majd esetleg már nyugalomban is fellépő nehézlégzés a COPD előrehaladottabb fázisának gyanúját veti fel.
Gyakori, hogy emiatt a beteget háziorvosa kardiológiai kivizsgálásra küldi, ahol a panaszai hátterében sok esetben igazolódik is szívbetegség (koszorúér-szűkület, vagy szívelégtelenség), és az emellett fennálló COPD felderítésére esetleg nem, vagy csak később kerül csak sor.
Előfordul az is, hogy a COPD-ben szenvedő beteg gyakori, visszatérő, vagy elhúzódó lázas - hurutos állapota, bőséges köpetürítése miatt kerül háziorvosához, és annak javaslata alapján tüdőgyógyászati kivizsgálásra. Ezek a hurutos állapotok tartóssá – krónikussá válhatank, súlyosbítva a COPD tüneteit, rontva a beteg életminőségét, illetve életkilátásait.
Hogyan diagnosztizálható a COPD?
A COPD igazolásához a fenti tüneteken, panaszokon túlmenően a tüdőgondozóban végzett szakorvosi vizsgálat során tapasztalható és hallható rendellenesség, valamint a légzés műszeres vizsgálata lehet segítség. A légzésfunkciós vizsgálat segít meghatározni, hogy a COPD milyen stádiumban van (enyhe, közepes vagy súlyos), és ennek alapján tud a szakorvos megfelelő kezelési tervet ajánlani. A vizsgálat során mellkasi röntgen felvétel is készül, amely a betegség szövődményei, vagy egyéb, nem COPD-s jelenség felismerését célozzák.
A COPD kezelési lehetőségei
A betegség kezelésére manapság számos, nagyon hatékony gyógyszer áll rendelkezésünkre, melyeket inhalatív – azaz gyógyszer-porlasztóból történő belégzés - formában alkalmazhat a beteg. A belégzéssel a szájon át történő alkalmazáshoz képest jóval csekélyebb hatóanyagmennyiség a tüdőben nagyobb koncentrációban tud hasznosulni, és a várt eredményt kifejteni.
A betegséget teljes gyógyítására nem jelenleg nincs mód, de a kezelések célja a panaszokat jelentősen csökkentése, a betegség súlyosbodásának és szövődményeinek megelőzése, kezelése.
Hogyan előzhető meg a COPD súlyosbodása?
Mindenképpen fontos megjegyezni, hogy a COPD minden fázisában a legfontosabb terápiás lépés a dohányzás radikális csökkentése, vagy lehetőség szerinti teljes elhagyása.
Az inhalációs gyógyszerek helyes használata tanulást és gyakorlást igényel, amit rendszeresen ellenőrizni szükséges, hogy a kezelés hatékony legyen. A gyógyszereket folyamatosan, éveken keresztül is akár, a tüdőgyógyász irányítása mellett alkalmazhatja a beteg, állapotához igazítva a gyógyszerek típusát, kombinációját.
Kérdőív a korai felismeréshez
Annak érdekében, hogy a betegséget enyhe-korai formában felismerjük, amikor még a tünetek kevéssé hívják fel a figyelmet a lehetséges problémára, az alábbi egyszerű, könnyen megválaszolható kérdések lehetnek segítségünkre:
- Tapasztal-e gyakori köhögést a napok többségében?
- Igen
- Nem
- Van-e köpet vagy váladék ürítése a napok többségében?
- Igen
- Nem
- Tapasztalja-e, hogy könnyebben kifullad, mint az Önnel egy korosztályba tartozók?
- Igen,
- Nem
- Jelenleg dohányzik vagy dohányzott korábban?
- Igen
- Nem
- Elmúlt-e 40 éves?
- Igen
- Nem
Ha három vagy több kérdésre igennel válaszolt, érdemes felkeresnie háziorvosát, hogy átbeszéljék a tüneteket és elvégezzék a szükséges vizsgálatokat.
A COPD mihamarabbi felismerése és gyógykezelése segíthet a betegség súlyosbodásának megelőzésében!
Készítette: dr. Huszár Tamás tüdőgyógyás szakorvos, osztályvezető főorvos és munkatársai
Illusztráció: pexels.com