X
1027 Budapest, Kapás u. 22.
Időpontfoglalás
Orvosaink rendelési ideje
Főoldal Rólunk Menedzsment Munkatársaink Állásajánlatok EgészségHírekSzakrendeléseink Alapellátás Háziorvosi ügyelet Felnőtt háziorvos szolgálat Házi gyermekorvosi szolgálat Felnőtt fogorvosi szolgálat Gyermek fogorvosi szolgálat Védőnői Szolgálat Iskolaorvosi ellátás Iskolavédőnői ellátás Információk Beutaló kötelezettség Betegjogi képviselő Betegjogok EgészségAblak információk Egészségügyi dolgozók jogai Sürgősség esetei Közérdekű adatok Minőségpolitika Szabályzatok Vonatkozó jogszabályok Betegellátás dokumentumai Egészségfejlesztés Ismertető Munkahelyi egészségfejlesztés Egészségkommunikáció Előadások, továbbképzések Szűrőprogramok Egyéb szolgáltatások Mozgásprogramok Foglalkozás egészségügy Külföldiek ellátása Adó 1% Orvosaink rendelési ideje

COPD - Egy kevéssé ismert, de gyakori tüdőbetegség

2024. november 17.

Mi a COPD?

A COPD kifejezés egy nemzetközi használatban elterjedt rövidítésként – angol eredeti megnevezésében chronic obstructive pulmonary disease – a dohányzás következtében kialakuló krónikus tüdőbetegség.

Ritkábban előfordulhat, hogy nemdohányzó személynél is kialakul a COPD, például munkahelyi vagy környezeti ártalmak, illetve egyéb krónikus gyulladások következtében. Még ritkább esetben nem található konkrét kiváltó ok.

A betegség egészen enyhe, alig-tünetes formától a nagyon súlyosig bármely stádiumban előfordulhat, leginkább annak a függvényében, hogy a kiváltó ok milyen hosszan, és milyen intenzitással érte a tüdőt: 20 éven át, napi 1 csomag cigarettával folytatott dohányzás már előidézheti enyhe – középsúlyos formában is a betegséget.

 

A COPD tünetei

A betegség tünetei kezdetben általában enyhébbek, esetleg nem is jellegzetesek: a betegek a nap-mint-nap jelentkező, zömmel reggeli köhögéseket, légúti váladékozást gyakran a dohányzás velejárójának, és nem a kialakuló betegség jeleinek értékelik, azonban a fokozatosan fellépő és rosszabbodó fáradékonyság, a terhelésre, majd esetleg már nyugalomban is fellépő nehézlégzés a COPD előrehaladottabb fázisának gyanúját veti fel.

Gyakori, hogy emiatt a beteget háziorvosa kardiológiai kivizsgálásra küldi, ahol a panaszai hátterében sok esetben igazolódik is szívbetegség (koszorúér-szűkület, vagy szívelégtelenség), és az emellett fennálló COPD felderítésére esetleg nem, vagy csak később kerül csak sor.

Előfordul az is, hogy a COPD-ben szenvedő beteg gyakori, visszatérő, vagy elhúzódó lázas - hurutos állapota, bőséges köpetürítése miatt kerül háziorvosához, és annak javaslata alapján tüdőgyógyászati kivizsgálásra. Ezek a hurutos állapotok tartóssá – krónikussá válhatank, súlyosbítva a COPD tüneteit, rontva a beteg életminőségét, illetve életkilátásait.

 

Hogyan diagnosztizálható a COPD?

A COPD igazolásához a fenti tüneteken, panaszokon túlmenően a tüdőgondozóban végzett szakorvosi vizsgálat során tapasztalható és hallható rendellenesség, valamint a légzés műszeres vizsgálata lehet segítség. A légzésfunkciós vizsgálat segít meghatározni, hogy a COPD milyen stádiumban van (enyhe, közepes vagy súlyos), és ennek alapján tud a szakorvos megfelelő kezelési tervet ajánlani. A vizsgálat során mellkasi röntgen felvétel is készül, amely a betegség szövődményei, vagy egyéb, nem COPD-s jelenség felismerését célozzák.

 

A COPD kezelési lehetőségei

A betegség kezelésére manapság számos, nagyon hatékony gyógyszer áll rendelkezésünkre, melyeket inhalatív – azaz gyógyszer-porlasztóból történő belégzés - formában alkalmazhat a beteg. A belégzéssel a szájon át történő alkalmazáshoz képest jóval csekélyebb hatóanyagmennyiség a tüdőben nagyobb koncentrációban tud hasznosulni, és a várt eredményt kifejteni.

betegséget teljes gyógyítására nem jelenleg nincs mód, de a kezelések célja a panaszokat jelentősen csökkentése, a betegség súlyosbodásának és szövődményeinek megelőzése, kezelése. 

 

Hogyan előzhető meg a COPD súlyosbodása?

Mindenképpen fontos megjegyezni, hogy a COPD minden fázisában a legfontosabb terápiás lépés a dohányzás radikális csökkentése, vagy lehetőség szerinti teljes elhagyása.

Az inhalációs gyógyszerek helyes használata tanulást és gyakorlást igényel, amit rendszeresen ellenőrizni szükséges, hogy a kezelés hatékony legyen. A gyógyszereket folyamatosan, éveken keresztül is akár, a tüdőgyógyász irányítása mellett alkalmazhatja a beteg, állapotához igazítva a gyógyszerek típusát, kombinációját.

 

Kérdőív a korai felismeréshez

Annak érdekében, hogy a betegséget enyhe-korai formában felismerjük, amikor még a tünetek kevéssé hívják fel a figyelmet a lehetséges problémára, az alábbi egyszerű, könnyen megválaszolható kérdések lehetnek segítségünkre:

  • Tapasztal-e gyakori köhögést a napok többségében?
    • Igen
    • Nem
  • Van-e köpet vagy váladék ürítése a napok többségében?
    • Igen
    • Nem
  • Tapasztalja-e, hogy könnyebben kifullad, mint az Önnel egy korosztályba tartozók?
    • Igen,
    • Nem
  • Jelenleg dohányzik vagy dohányzott korábban?
    • Igen
    • Nem
  • Elmúlt-e 40 éves?
    • Igen
    • Nem 

 

Ha három vagy több kérdésre igennel válaszolt, érdemes felkeresnie háziorvosát, hogy átbeszéljék a tüneteket és elvégezzék a szükséges vizsgálatokat.

A COPD mihamarabbi felismerése és gyógykezelése segíthet a betegség súlyosbodásának megelőzésében!

 

Készítette: dr. Huszár Tamás tüdőgyógyás szakorvos, osztályvezető főorvos és munkatársai

Illusztráció: pexels.com